.

måndag 31 maj 2010
Våran Robin
Mycket att ta in och mycket att smälta och bearbeta.
Började att prata med dagis idag om hur dom ska kunna hjälpa honom i framtiden.
söndag 30 maj 2010
Mors dag och kalas
Sen var vi på tvillingarnas barnkalas i nägra timmar jag åt massor med chokladbollar och marängswiss.
Sen gick vi hem till mamma och pappa och åt tårta och gav henne blommor.
När vi kom hem fick jag blommor och presenter och den absolut bästa var den här......
Ett alldeles underbart kort på Robin och Leo när vi åker båten till Drottningholm förra sommaren.
(det var lite svårt att fota tavlan men men...)
Nu står den tillfälligt på vardagsrums bordet bara för att jag tycker att dom var så söta och fina.
lördag 29 maj 2010
Barnkalas shopping och grillat
Våran vovve!

fredag 28 maj 2010
Micke är iväg med jobbet och Robin och Leo precis tittat klart på Desperau och nu ska dom sova.
Så skönt att det är helg nu det är första helgen på 7 veckor som micke och jag ska vara med varandra och jag är så glad att han har kommit hem igen även om vi har massor att arbeta oss igenom innan vårat förhållande är ett bra förhållande med det är det värt för jag älskar honom så mycket och jag är så glad att han har valt att kämpa också. Så nu ser jag fram emot våran första helg tillsammans och i morgon bitti ska vi åka och titta på hunden, Jippi :)

Lite skillnad va om man jämför med det endra kortet jag la ut??Men vi får se i morgon ni får hålla tummarna :)
torsdag 27 maj 2010
Vår fest på dagis (uppdatering)
Robin på 5 års kontroll hos tandläkaren (uppdatering)
onsdag 26 maj 2010
Längtar efter vove
tisdag 25 maj 2010
Köpa hund :)

Jag berättade för Micke när vi smsade att hjag tänkte köpa hund och han sa okej.
Igår var vi och handlade födelsedags presenter till alla kalas vi ska på i helgen och då passade vi på att titta på lite hund tillbehör och då sa Micke att han faktiskt tyckte att det skulle bli kul. Så jag ska ringa den här killen med hunden och se om vi kan komma och titta på den.
Turbulenta dagar.
Han sov hos oss från igår till idag och följde med mig och lämmnade Robin och Leo på dagis och nu har han åkt till jobbet och det känns så tomt jag vill att han ska vara här och jag är nästan rädd att det vi på börjat ska rinna ut i sanden om vi inte e med varandra varje sekund.
Nu hoppas jag att han är här för att stanna och aldrig mer kommer att gå sin väg.
Vi har så mycket att diskutera. Och jag hoppas att vi tillsammans kan lösa alla hinder och problem som gjort att vårat förhållande inte fungerat.
lördag 22 maj 2010
Robin är sjuk
Det verkar som någon är sjuk varje helg här :) vet inte om han är sjuk eller om det är från sprutan i går vissa barn blir ju sjuka och får feber men Robin och Leo har aldrig reagerat förut men någon gång är den första.
fredag 21 maj 2010
Min första lösa tand !!
Idag när jag kommer till dagis berättar Robins fröken att han har en lös tand. Va faaan tänker jag stackarn har ramlat och slagit sig och dom har inte ens ringt mig och varför skiner hon som en sol?????
Men sen fattade jag han ska börja tappa tänder...... han har sin första lösa tand.......
HERRE GUD VAD MIN LILLA KILLE ÄR STOR
I dag var det dags för Robins 5 år kontroll på BVC också så vi gick dit mitt på dagen han har blivit vägd och mätt 22 kg 117 cm sen har han gjort syntest och fått vaccinations spruta.
Efter BVC gick vi och handlade och köppte mjukglass (årets första) vi gick hem och satte oss på framsidan och åt glassen med våran granne Marscella och hennes barn och då mitt när Robin sitter och äte säger han mamma jag har tappat min tand så håller han fram den ren och snygg var den sen fortsatte han äta sin glass medans han så nöjt tittade på sin tand. Åter igen HERRE GUUUD när blev han så stor ??
torsdag 20 maj 2010
Spider man goes Ku Klux Klan
onsdag 19 maj 2010
Kor och Hästar


måndag 17 maj 2010
Märkte sedan på eftermiddagen att jag fick extremt massa färg av bara två timmar i solen nästan på gränsen till bränd.
Men tyvärr måste jag jobba förmiddag i morgon för vi har studiedag på jobbet, igen känns som vi har det hela tiden. Jag som hade stora planer på att ligga i solen hela förmiddan i morgon också buhuuu jag gråter stora tårar nu, och det värsta är att studiedagen i morgon e tråååååkig ingen utbildning utan bara massa pappers arbete, trist.
Jagv e ledig på onsdag men då kan man ju inte sitta eftersom killarna också e lediga och det e inte ens säkert att det blir fint då.
Nu har jag gnällt färdigt.
Det märks hur fint väder det har varit i dag för när jag pussade Leo på huvudet så luktade hans hår sol, kan inte förklara men ni förstår säkert vilken lukt jag menar.
Nu ligger dom i sina sängar och sover, Leo sommnade redan kvart över sex i soffan han var så färdig i dag och det var Robin också säkert för att dom varit ute hela dagen i solskenet :)
Åååååv underbara vår och sommar hoppas det äntligen e dags.
söndag 16 maj 2010
Knäppa saker
På perrongerna står det automater där man kan köpa godis och läsk.
På sidan av automaten stog det smsa polka och jag tänkte att det e säkert en tävling men när jag läste på framsidan så stog det att du kan skicka ett sms med just den här automatens id nr och summan du vill handla för så dras det på din telefonräkning.
Vart kommer der här att sluta????? det är en ny smäll för alla föräldrar -ojdå hoppsan jag köppte ju bara lite godis och så ville Pelle och Olle och Kalle också ha uuuuuuuuups!!!
Robin och Leo kommer aldrig någonsin få mobiler det får dom köpa när dom har flyttat hemmifrån så det så.
Junibacken

lördag 15 maj 2010
ÄNTLIGEN!!


Leo har försökt hela dagen att vara duktig som en stor pojke men ändå sa pappa innan han åkte hem att -herre guuuud :) ja vad ska jag säga ? Nu veta han hur det är för mig en hel dag förutom att han åkte hem kl 17 och då gick jag och tände grillen och började med middagen. Och Leo gjorde sitt bästa att vara duktig ändå skrek Robin med jämna mellanrum AAAAJ LEO, NEEEEEEJ LEO osv.
fredag 14 maj 2010
Vi bygger vidare...

Robin har hjälpt till och tycker att det är jätte kul sen när Leo gick in lekte han jätte länge med pojken Wilmer som bor vägg i vägg med oss, jag är så glad att dom flyttade hit för han är lika gammal som Leo och han är så snäll och lugn och en perfekt kompis till Robin dom passar varandra perfekt.
Leo var med ute en stund på förmiddagen men gav upp ganska snart och la sig i soffan åt kex och drack juice. Sen kom han igång igen en stund på eftermiddagen och då var han världens terrorist mot
alla barn som var ute och lekte så tom grannen var tvungen att säga åt honom sen gick luften ur honom igen, han har ätit middag som en häst faktiskt så det var kul, sen har han bara vilat. Lill plutten :)
Hoppas han blir frisk snart för han är ännu jävligare när han e sjuk än vanligt.
Nu ska dom sova straxt Leo e helt färdig och Robin är trött efter att varit ute och lekt hela dagen. Jag ska äta lite mys mat rostat bröd tzatsiki kalamata oliver och ett glas av mitt favorit vin Parador, jag försöker välja vilken film jag ska se The Collector eller Daybreakers eller Case 39 vet inte vilken jag känner för :)
torsdag 13 maj 2010
Arbetsam dag

onsdag 12 maj 2010
Dom säger så sjuka saker...
-Men jag tycker om att vara på dagis också, säger han då.
-Men vi kan ju vara hemma och cyckla och så ....
-Ja det går bra. Tack så mycket.
Vad ska man säga :)
??????
Eftermiddagen!

Förmiddagen!

tisdag 11 maj 2010
I dag la dom sig straxt efter 19 dom var trötta och jag är trött och så skulle jag äta när dom hade lagt sig.
Nu har jag ätit färdigt min nachotallrik och sitter här i soffan och saknar dom.
Dom somnade på engång så trötta var dom efter dagis, och nu e vi lediga i fem dagar det ska bli så skönt, tänk vad mycke ledigt det är på våren. I morgon ska vi åka till farsta och köpa massa nödvändigheter, Robin har klagat på att hans kalsonger e för små så vi ska köpa nya och så ska jag titta på torget och hoppas att dom har massa billiga och vackra blommor.
måndag 10 maj 2010
Bråkat med Leo hela kvällen
Lämmnar barn på dagis.
Handlat.
Städat.
Jobbat
Hämtat barn på dagis
Ätit middag.
Efter middagen planterade vi lite fler jordgubbs plantor och sådde morötter. Robin och Leo tycker det e så kul att pyssla i trädgården, undra om det e ärftligt för jag tycker det e så kul?? :)
Robin sådde sina morotsfrön så fint men Leo tappade alla sina så undra om vi får morötte i gräsmattan i sommar :)
Sen blev det badning och en väldigt massa bråk med Leo som var på sitt allra trotsigaste humör i dag, nu när han sover så sött sitter jag här och e så ledsen efter allt bråk, jag vet inte om jag kunde ha gjort något annorlunda, men det e svårt att inte bli arg när han inte lyssnar alls gör tvärt emor och bara skriker, men även om jag kanske inte gjorde fel så känns det inge bra efteråt att det blev så mycket bråk ikväll.
Önskar att han kunde lyssna.. Önskar också att det var lättare att se alla hans incedenter med andra ögon istället för att bli arg, men det e svårt når det inte spelar någon roll vad man säger, han gick in med smutsiga stövlar, bråkade med Robin om spaden istället för att vänta på sin tur, puttade omkull Robin när dom spelade bandy så Robin gjorde illa sig och blev ledsen, sen skulle han spela bandy fast jag sa nej det e dags att bada men då hör han inte ens att jag säger att det e dags att bada för han e så envis sen när Robin gick upp och badade skrek han hysteriskt för då ville han bada också, då fick han massa skäll, och sen var han igång igen så fort han kom i badet med att ta ifrån robin saker osv.
Idel kaos och bråk. Undra vad jag ska göra ändå kämpar jag hela dyget med honom för att försöka förklara, försöka vara lugn, men idag lyckades jag inte alls.
Nu ska jag lägga mig i sängen och se på CSI och sen sova och i morgon ska jag försöka att vara en bättre mamma, för just nu gråter jag inombords.
söndag 9 maj 2010
Goda grannar
Jordgubbs land

lördag 8 maj 2010
Världens godaste middag

Jag åt världens godaste middag i dag File Oscar skulle man kunna säga, grillat kött, sparris, räkor, citron och kall bearnais sås.
Det var så sjukt gott precis som en lyckad middag på restaurang ( jag äter nästan aldrig något till som pommes tex)
Till det vad som måste var a världens godaste dricka Loka red hot stawberry den bästa jag någonsin druckit.
Robin och Leo fick lite GI middag också såg jag när dom började äta och skrattade lite för mig själv.
Dom fick grillspett med korv och köttbullar. Och gurk och morots stavar, och räkor.
Till efterätt grillade dom lite marschmallows.
Nu sitter vi i soffan och tittar på Shrek.
Brädor och plank

Robin tyckte att det var jätte kul men vi frös och det blev kallare och kallare och när vi sedan cycklade hem ifrån mormor och morfar regande det riktigt ordentligt.
På ett ställe där vi var så stog det något som liknade pallkragar så tänkte jag att jag kan ju fråga om man kan få dom men när jag kom ända fram hängde det en skylt där det stog spillvirke varsågod och ta, så dom fick följa med oss hem, så nu ska jag köpa lite jordgubbsplantor tänkte jag å vad kul det ska bli.
fredag 7 maj 2010
Ibland blir jag tom lite tår ögd när jag tänker på dom, dom är så fina ikväll har Robin kramat mig hela kvällen från att jag kom hem från jobbet, även medans vi åt mat. För att som han själv sa
-jag har längtar efter dig hela dagen mamma, jag e så glad att du e hemma nu.
Leo tycker jag har ändrat sig till det bättre, han lyssnar mera nu och vad han har börjat prata förnuftigt, undra om han börjar blir stor min lilla kille, han e snart 4 år men när han kryper upp i knät och gosat är jan fortfarande som en liten bebis han e så liten och väger inte så mycket :)
Nu ska jag gå upp och lägga mig i sängen och hoppas vi får en alldeles underbar dag tillsammans i morgon.
Jag har precis tittat på film The Thaw eller Arctic Outbreak som den heter i sverige, totalt värdelös. Långtrkig och bara skit dålig trodde den skulle vara bra eftersom Val Kilmer hade huvudrollen men nepp.
Så trevlig helg....
torsdag 6 maj 2010

Jag e lite nöjd med mig själv idag, jag har som bekant städat, cycklat och hämtat killarna på dagis, sen åt vi korvgrytan som jag gjorde igår, sen pratade jag med min mamma som sa att skinkan jag tinade till skink frestelsen i förrgår inte klarar sig mer än tre dagar i kylen såååå efter middagen ställde jag mig och lagade middag till i morgon hummm.
Det blev tortilini som jag hade tänkt men tyvärr var jag mer inne på sill till middag i morgon. Typiskt :)
Undra om det e solen som gör att man får all extra energi och lust och fart??
Men nu e jag trött, undra om jag ska se klart på filmen som jag började titta på igår, Steven Kings Rose Red den e ca 3tim40 min och eftersom jag lovat att lägga mig tidigt blev det bara halva i går. År inte Steven King fantastisk?
Måste ju gnälla också.... måste gnälla på den där förbannade jävla skit krockodilen jag köppte till akvariet.... det ska åka ut luftbubblor genom munnen, då ser han lir levande ut men bubblorna åker bara ut runt om istället och ni börjar jag tröttna på att lägga han till rätta varje dag. Varför säljer dom sånt skit som inte fungerar nu e den bara ett extremt irritations moment och jag vägrar ta bort den för Robin och Leo älskar den, så nu e den mitt hat objekt varje dag.
Vårstädning
Men så e det så tråkigt att jag mitt i måste avsluta städningen och åka till jobbet som just nu känns bedrövligt. Det e ju inte jätte ofta man får städlust och sätter igång med skåp och hyllor bakom hyllor osv.
onsdag 5 maj 2010
Mormors födelsedag
Så åt vi massa tårta och spelade bandy och sådant tills det var dags att gå hem och vila och då var jag så trött att han inte ens ville klä på sig, sen stannade pappa kvar och pratade medans dom vilade och då brukar jag annars vila och idag hade jag tänkt sova lite eftersom natten var en sådan succe och han var fortfarande kvar när Robin kom och berättede att filmen var slut och att Leo sov, han gick hem och jag gick och väckte Leo som uppenbarligen hade en heeel del sömmn att ta igen men efte mycket om och men slutade han gråta och vi gick ner och rullade en boll till varandra i en halvtimme och han strålade som solen
Efter det har vi handlat lagat mat och ätit och äntligen sitter jag i soffan :)
I dag åt vi skink frestelse vilket e en av mina favoriter det e nu så länge sedan jag åt mat dagligen så jag har så svårt att välja varje dag vad jag ska äta för det e så mycket jag har längtat efter.
Jag har gjort korv gryta till i morgon, också en favo, och på fredag tror jag det blir tortellinigratäng men vet inte riktigt än.
I kväll ska jag försöka gå och lägga mig tidigt försöka är rätta ordet :) håll tummarna.
Ingen sömn = arg mamma
Jag skulle inte skrytit så mycket i går om hur lugnt och skönt det var och duuuuum som jag är släckte jag straxt efter elva och kl oo.o? vaknade Leo första gången och berättade att han hade tråkigt, och sedan fortsatte det natten lång. 00.30? kom han andra gången och då hade jag hunnit sommna om, då berättade han att hans säng var tråkig. 00.50? kom han tredje gången och berättede att det var tråkig färg på sängen. 00.10? kom han fjärde gången och forklarade att han inte ville ligga i sin säng mera utan nu vill han leka med sina saker. sen fick jag sova till ...
03.05? då han kom och berättade att det e tråkigt att sova. 03.20 kom han och berättade att han behövde bajsa och då kunde jag ju inte bli arg men jag blev destu argare när jag upptäckte att han inte alls behövde bajsa. 06.09 kom han sista gången och det finns inga ord för hur arg jag var då sen sommnade han om och sov till typ 08.20 men Robin vaknade 7 som vanligt och hade ju ingen lust att sommna om för han hade ju sovit hela natten med undantag från när Leo fejk bajsade och tände i badrummet så Robin fick ljuset i ögonen.
Så sammanlagt var jag på ett strålande humör i morse och tänkte att det e ju typiskt när man e ledig att man ska vara så trött att inte ens äta kaffe direkt ut paketet skulle hjälpa.
tisdag 4 maj 2010
Robin och Leo sommnade på en gång idag så här e det tyst och lugnt.
Efter middagen rakade jag Robin, han blev så fin :), sedan badade dom tills det var läggdags, och nu som sagt sover dom och i morgon ska vi gå till mormor som fyller år i dag.
Hoppas vi får prinsess tårta, jag har varit sugen på det sedan han sa att han skulle köpa tårta.
Nu ska jag njuta färdigt av den här kvällen som för engångs skull bara e lugn och skön inget bråk och tjafs inget spring för att Leo har tråkigt eller e törstig eller måste kissa :)
Jag har vaknat med huvudvärk ofta den senaste tiden.......
Efter att jag lämmnade killarna på dagis i dag så gick jag till centrum och handlade och hem och lagade middag till dom det blir kyckling ris egen currysås, brockoli och blomkål.
Känner att jag måste försöka att få i Robin grönsaker tyvärr har jag slarvat av lathet för jag orkar inte ta bråken och så blir han så ledsen när han får grönsaker så då e hela hans middag förstörd och jag känner mig som världens elakaste.
Leo däremot jag tror inte han tittar på sin tallrik han bara äter tror inte han reflekterat över vad som ligger där, så där åker både, både brockoli morötte oliver och allt möjligt i :)
Men nu är allt färdigt till middagen i kväll och jag har tagit några alvedon hällt upp en kopp kaffe och satt mig i soffan hoppas huvudvärken ger sig innnan det e dags att cyckla iväg till jobbet.
måndag 3 maj 2010
Blivande rocksjärna
söndag 2 maj 2010
Så jävla kall vår

Så vi åt lite lunch ( köttbullar och pasta som jag tog med i mat termosen) sen åkte vi hem och tur var nog det för Leo var så trött på vägen hem och satt bara och stirrade tomt franför sig:)
Alla tycker att det e så självklart att

Och folk säger så förvånat - sover han fortfarande??? Va fan e inga andra barn trötta eller??
Men däremot har han sovit på dagen då e han svår på kvällen igår kom han 4 ggr och klagade på att det var såååå tråkigt i hans säng :) Men sen fortsatte han heeela natten och när dom kom 5 i 7 i morse då var jag faktiskt lite arg över att se honom.
Han har sprungit och tjatat om att det e tråkigt, han e törstig, hans säng e dum :)? ja? vad säger man??
lördag 1 maj 2010
Gnälliga ungar och mamma sur tant
Till middag åt vi rester så hela dagen har varit omärkvärdig, jag åt nudelwok som var sjukt gott så jag ska inte klaga och killarna fick Robins favorit rätt som han tjatade till sig idag Euroshoppers Ravioli, det ni fint ska det vara men jag upptäckte idag att dom minsann höjt priset och inte lite heller från 7,90 till 9,90 visst e det sanslöst ????
Ja undra vad den här kvällen kommer att bjuda på är på så sjukt dåligt humör så inget känns kul eller mysigt borde egentligen gå och gömma mig.
Men jag blir på sjukt dåligt humör av att vara inne med dom en hel dag, Leo bara jävlas, bråkar, tjafsar, gnäller och puttas. och Robin grinar, gnäller och klagar det e så man vill slita av sig håret. och han gnäller verkligen för allt.
När vi skulle äta glass till mellis började han gnälla och skrika om hur dum jag var som hade mage att roppa på honom och säga att det var dags att äta glass när han precis hade gått ner för trappan.
I bland vill jag bara kasta den jävla glassen i väggen.
Ha en bra dag!
Kram Michaela :)