.

onsdag 28 juni 2023
Leg
Idag åkte vi och gjorde ett leg till Leo. Han har velat ha ett jätte länge men det har aldrig blivit nån tid till det.
lördag 24 juni 2023
Midsommar
Nelli är så rolig. Hon gjorde en midsommar stångs macka till mig till frukost. Sen tillverkade hon en midsommar stång av papper medans vi åt. Efter frukosten gick vi ut och plockade björkris och blommor. Det fanns nästan inga blommor alls undra om det beror på värmen.
När vi kom hem frågade Nelli om jag kunde klä midsommar stången och säga till henne när jag var klar.
På eftermiddagen åkte vi hem till mormor och morfar och åt mat och spelade boll.
torsdag 22 juni 2023
Sunes familj
Varje gång jag råkar ut för nåt sjukt tänker jag på den kommentaren.
En mamma sa till oss när vi började i aik innebandy att vi var som Sunes familj
Idag stod jag mitt i rabatten och klippte när jag får nåt i ögat, slår bort det och ser att det är en hummla och smärtan är fruktansvärd. Det brände och sved så jag trodde att jag skulle bli blind. Jag sköljde med vatten från poolen tills det kändes lite bättre sen så baddade med salubrin och då gick det värsta över. På kvällen blev det som en liten gul boll under huden.
Nelli var med Micke hos Anna och sen kom dom hem och hämtade mig och sen åkte vi hem till Anna och åt middag. Efter maten åkte micke och hämtade Robin och så kom Emma och Aron dit också. Vi kom inte hem förrän vid halv elva på kvällen.
söndag 18 juni 2023
Idag var det inte lika fint väder. Varmt men molnigt. Nelli spelade och jag gick ner på baksidan en stund och sen åt vi lunch där nere.
Leo och Tindra åkte till Farsta en stund och när dom kom hem spelade jag och Leo Uno, och åt krudtader med skagen så jag var typ mätt när jag började med middagen.
Efter maten gick jag Leo och Nelli ner på fotbollsplanen och spelade först kubb och sen boccia. Vi har aldrig spelat det förut men jag och Nelli provade när vi var på mullängen så Leo åkte och köpte ett på xxl.
Det var jätte kul och vi spelade ända tills det var dags att gå och lägga oss.
Sommarlov
Idag tittade vi på sommarlov på datan och åt frukost. Det brukar vi göra varje dag på sommarlovet.
Sen gick vi ner till stranden. Jag trodde faktiskt att det skulle vara för kallt för att bada med det var rätt varmt i vattnet.
Sen kom Malin och hennes dotter ner och badade med oss.
På kvällen efter maten gick jag, Nelli, Leo och Tindra ner på fotbollsplanen och spelade kubb.
Första dagen på semestern
Nelli och jag har chillat på baksidan hela dagen och bara njutit av ledighet sol och värme.
Semester
Jag hade lovar Nelli att hon skulle få följa med mig på jobbet flera gånger men det funkar bara på loven och jag har inte jobbat på några lov, men idag så blev det äntligen tillfälle.
Nelli är så sjukt duktig och lätt.
Micke skjussade oss till jobbet för jag ville inte åka sparkcykel med Nelli och gå dit skulle ta fruktansvärt lång tid.
Vi kom dit 8.20 så jag gick med henne till fritids och sa till personalen att jag tänkte att hon skulle vara där och dom skrev upp henne på listan. Jag sa hej då och gick till mitt möte.
Sen gick jag förbi och sa hej till henne när jag var på väg till lunchen.
Sen hämtade jag henne och tog med henne till mitt arbetsrum så hon fick se min plats och träffa Berian som jag jobbar med.
Sen gick vi hem.
Eftersom Robin hade skolavslutning så gick vi och handlade och gjorde bål, laxrullar och krustader med skagenröra och firade med killarna.
lördag 10 juni 2023
Picknick
Nelli tyckte att det var så mysigt i går med picknicken så hon ville gå dit idag igen. Så vi packade med och Skinksallad kakor böcker saft och en boll och gick till samma ställe.
Vi hade världens ortoligaste upplevelse. Nelli skulle visa mig en koja och när hon klättrar in där så upptäcker hon ett rådjurs kid som ligger inne i kojan och den var pytteliten.
fredag 9 juni 2023
Skolavslutning
Idag har det varit en fullspäckat dag. Först nellis skolavslutning efter den gick vi hem och fikade. Vid kvart över ett åkte vi till doktorn ned Robin och när vi kom hem skjussade Robin ner mig Leo och Nelli till mullängen för avslutnings picknick.
tisdag 6 juni 2023
Körkort.
Idag hade Robin sin uppkörning kl 15.35.
Robin har övningskör i skolan med läraren där eftersom han går Fordon Transport. Så han åkte och till skolan på morgonen för att övningsköra under dagen. (tycker Robins lärare är så otrolig, alla vi som jobbar i skolan är lediga idag eftersom det är klämdag men ändå övnings körde han med Robin hela dagen.)
Robin var så fruktansvärt nervös på morgonen och det var ännu värre eftersom hans medicin inte hade börjat verka än.
Jag hade ångest hela dagen och mådde fruktansvärt. Jag bryr mig inte alls om han inte klarar uppkörningen men jag var så rädd att han skulle må dåligt om han inte klarade den
Micke ringde och sa att han skulle åka dit men vänta till Robin hade åkt iväg för vi tänkte att Robin skulle bli ännu mer nervös om han såg micke där.
Sen fick jag det här 16.20 och min hjärna kunde inte ens prossessa det som stod även om jag förstod vad det stod.
Lite för att klockan bara var 20 över fyra. Jag trodde att uppkörningen skulle ta mycket längre tid.
Jag ringde upp Robin men jag var fortfarande så överväldigad så jag kunde inte få fram nåt vettigt alls.
söndag 4 juni 2023
Teoriprov.
Idag var Robin och skrev teori provet. Han har varit så nervös så jag trodde inte han skulle klara det och när han ringde vågade jag knappt svara men han klarade det.
Fotboll med Leo
Robin har avslutning med handbollen så han kunde inte gå på fotbollen så jag tog hans årskort och åkte med Leo.
lördag 3 juni 2023
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)
Tack för att du har tittat in på min blogg och hjärtligt välkommen tillbaka.
Ha en bra dag!
Kram Michaela :)
Ha en bra dag!
Kram Michaela :)